Головна Книгосхов / Толока / Документи і статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Нумізматика  / Лозівський історичний клуб / Гостьова книга / Контакт /

Участь Павлоградського гусарського полку в Кримському поході Болбочана. З книги "Призначення України" Юрій Липа.

 

"В новітній українській історії золотими літерами записаний Кримський похід в 1918 році. Це був відважний рейд невеликої групи вибраних частин української новітньої держави: 2-й Запорозький (гвардійський) піший полк, 1-й ім. Костя Гордієнка кінний полк, інженерський курінь, автопанцирний дивізіон, три легкі і одна важка батареї, кіпно-гірський дивізіон, два панцирні поїзди та додатково; Павлоградський гусарський полк, партизанський відділ полк. Луб'яницького і добровольці з галицьких У.С.С. Полковник Болбочан, один з найліпших вояків України, був призначений командантом групи, і 11 квітня 1918 р. Кримська група залишила Харків, посуваючись з боями на південь. Від 12 квітня, зайнявши Лозову, група йде на Синсльннково — Мелітополь — Крим. Полковник Болбочан, крім 3-ї армії Лазарєва, мав проти себе далеко сильнішу «червону армію Кримської Соціялістичної Республіки», складену з москвинів І татарїв.
    Посування групи було бравурне. Вона розбила 3-ю большовицьку армію і 18 квітня затрималася під Мелітополем, у брамі Криму, розпочавши важкий бій з армією Кримської Соціялістичної Республіки, що нею командував Гольдштайн, 19 квітня армія Криму відступала в паніці, кидаючи все своє майно. 2-й Запорозький полк, доганяючи большепикіс, 20 квітня захопив і їхню армійську скарбницю з 15 млн. карбованців. Лишалася ще велика група кримських большевиків на чолі з «Штабом Оборони Кримської Республіки», що затрималися перед вузьким Синашем — брамою Криму.
    Похід на Крим мав велике історичне значення; розуміли це всі українські вояки Кримської групи. В спогадах молодого поручника знайдено слова, що «наказ про похід на Крим зустріли старшини й козаки з ентузіазмом. Чи ж не на кримських походах гетьмана Сагайдачного і кошового Сірка наша свідома молодь виховала в собі завзяття?.. Крим пройшов червоною ниткою через нашу історію останніх століть, і йогоназва була зв'язана і з відродженням давньої держави, і з її упадком. Отже, це був традиційний похід» (Б. Монкевич, «Слідами новітніх запорожців»).
    Був перед ними Сиваш, брама Криму — дорога геополітичної і державної традиції українських земель. Позиції Сиваша, цієї вузької стрілки, що зв'язує Крим із його природним суходолом, за натуральних умовин були неприступні. Крім того, здовж цілого берега була зроблена лінія окопів з бетонними гніздами для скорострілів. Артилерійські форти з далекосяжною і важкою артилерією були збудовані за останнім словом техніки. БудоЕа фортів коштугала большевикам 3 млн. крб. Болбочан зручним маневруєанням, зухвалістю і грою на психології противника форсує вночі великі підміновані мости на магістралі Лозова — Севастопіль. Вночі на 22 квітня українці взяли Сиваш і пішли в глиб Криму. Упродовж однієї ночі здобув Болбочан Сивашські переправи від численніших кримських большевиків. Ці самі переправи пізніш, у 1920 році, міг тримати ген. Слашов упродовж кількох місяців проти тридцятитисячної большевицької армії, маючи в себе тільки три тисячі бійців.
   Українські війська беруть із боєм вузлову станцію Криму Джанкой, 22 квітня беруть Із боєм найбільше місто Тавриди Симферопіль, форсують дорогу па Бахчисарай, ТеодозІю...
«Ніде на всій Україні,— пише учасник походу Болбочана,— не зустрічали українського війська з таким ентузіязмом, з такими оваціями і з таким захопленням, як робило це населення Симферополя та інших зайнятих кримських місцевостей» (Монкевич).
    В Севастополі, де стояла велика чорноморська флота, 2 квітня на носих дредоутах (2), крейсерах (2), міноносцях (11), підводних човнах (8), лінійних кораблях (2) та кільканадцяти інших старих кружляках і міноносцях залопотів український прапор. Це українська кров відізвалася в залозі чорноморської флоти, і вона самохіть відкинула російські червоні й білі прапори..."