Головна Книгосхов / Толока / Документи і статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Нумізматика  / Лозівський історичний клуб / Гостьова книга / Контакт /

 

 

Селище епохи пізньої бронзи поблизу с. Миколаївка

В 1995 році в південно-східній частині с. Миколаївка Лозівського району Харківської області було виявлене невелике селище епохи пізньої бронзи. Це перше і досі єдине відоме селище цього періоду поблизу зазначеного населеного пункту. Воно займає площе біля 0.80 га на правому березі річки Мала Тернівка. Селище довгий час розорювалося, тому культурний шар у верхній частині зруйнований. На селищі був зібраний чисельний підйомний матеріал. Головним чином це фрагменти кераміки, кременеві знаряддя праці та відщепи, кістки тварин. Було відмічено дві попільні плями, де в більшій кількості зустрічаються знахідки. Це можуть бути зольники чи залишки давнього житла.
За час дослідження пам'ятки у 1995-2004 рр. було зібрано понад 1500 фрагментів грубо-ліпного посуду. Кераміка товстостінна, погано обпалена. Головним чином це банкоподібний посуд без орнаменту з прямими вінцями, а також посуд зі злегка відігнутими назовні вінцями. Зустрічаються фрагменти кераміки з наліпним валиком під вінцями та насічками чи пальцевими вдавленнями по ним. Основна форма посуду - це горщики, хоча зрідка трапляються фрагменти мисок та тарного посуду. Досить багато фрагментів орнаментованої кераміки. Орнамент - "пірамідка", "перлини" під вінцями та по тулову, наскрізні проколи під вінцями, нігтеві насічки по ребру та вінцях. Є фрагменти з орнаментом гребінчастим штампом, ямки вздовж вінчика, "ялинка". Цікаві два фрагменти мініатюрного культового посуду. Зустрічається також лощена та штрихована, в незначній кількості, кераміка. Особливо відмітимо фрагментоване біконічне пряслице, а також фрагмент ручки ліпного горщика.
Основну масу кераміки можна віднести до епохи пізньої бронзи, а саме до зрубної культури 16-12 ст. до н.е. Але є кілька фрагментів, які датуються більш раннім часом - епохою міді і відносяться до ямної культури 27-19 ст. до н.е. Відмітимо також кілька фрагментів кераміки бондарихінської культури 10-8 ст. до н.е.
Кременеві знаряддя праці представлені скребками, різцями, ножем. Є також два наконечника дротиків мигдалевидної форми. Крім того, знайдено велику кількість уламків та відщепів кременю, що, можливо, вказує на існування на селищі майстерні з виготовлення кременевих знарядь праці.
Серед інших знахідок - кварцитова зернотерка та мармуровий розтирач.
Остеологічний матеріал представлений кістками домашніх тварин - коня, великої рогатої худоби, свині. На деяких є сліди обробітку.
Аналіз зібраного матеріалу дозволяє віднести селище біля села Миколаївка до епохи пізньої бронзи, а точніше - до зрубної культури 16-12 ст. до н.е. Але зважаючи на наявність матеріальних залишків ямної та бондарихінської культур, можна дійти висновку, що селище багатошарове і використовувалося в більш ранній та пізніший час.
На селищі зустрічаються також поодинокі фрагменти середньовічної гончарної кераміки - амфор та червоно глиняних горщиків салтівської культури 8.9 ст. Скоріш за все тут було тимчасове стійбище кочовиків-салтівців. Відмітимо також фрагмент вінчика лощеного гончарного горщика черняхівської культури 4-5 ст.
У великій кількості зустрічаються фрагменти кераміки та залізні вироби сер. 18-20 ст.

О.В.Забуга, науковий співробітник Лозівського краєзнавчого музею