Головна Книгосхов / Толока / Документи і статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Нумізматика  / Лозівський історичний клуб / Гостьова книга / Контакт /

 

Схема майдана Свідовок

Схема майдана  Свідовок

Майдан Свідовок

      Майдан Свідовок розташований на північний схід від міста Павлогада. На водорозділі між схилами долини річки Самари та схилами балки Свідовок. На верху споруди встановлений триангуляційний знак. Далі од майдана колись був хутір Степок. В низу, в долині коло Самари, колись було селище Благодатне.
     Майдан являє собою підвищення з глибоким воронкоподібним заглибленням по середині, глибиною близько 10 -7 метрів.Орієнтовно з північного та східного боку заглибини зроблені скрізні прокопи довжиною близько 7 метрів. Коло триангуляційного знаку, по верху споруди, розташований ще один маленький прокоп, глибиною близько 30 см. Ширина верхньої кромки споруди близько 1.5 м. Довжина внутрішньої дуги між північним та південним прокопом близько 37 метрів. Довжина решти кола близько 62-63 м. Більша частина кола трохи вища і її внутрішні схили крутіші, можливо що землю по кромкі між прокопами намагались копати чи орати. По боках північного прокопу до споруди під'єднуються два земляні насипи. На кожному насипу зроблено три земляні вала контуром у вигляді неправильної дуги. Вали замітні перш за все за відмінністю рослинності на їх гребнях, і нагадують вуса. Їх довжина становит близько 50 метрів крайнього, 36 метрів середнього, 33 метрів внутрішнього. Схожі на ті, що знаходяться на Мавринському Майдані. Дерева та чагарняки на майдані відсутні, окрім одного дерева. Трійка "вус" праворуч од північного прокопу вочевидь порушена невеликим штучним насипом, далі від якого виросло дерево. Між кінцями внутрішніх вус близько 45 метрів. Між вусами й основною спорудою слабо наїзджена грунтова дорога, тому підхід вус до споруди майже незамітний.
За 80 метрів від споруди до балки Свідовок розташована лісосмуга в якій знаходиться земляний вал. Можливо, це частина такого ж "хвостика", як і на Мавринському Майдані. На розораному полі між Майданом та лісосмугою проглядаються глиняні плями на загальному чорноземному тлі.
        Можливо, при подальшому вивченні, ми ознайомим вас з новими особливостями цієї цікавої пам'ятки.

В  заглибині майдана Свідовок

Людина в центральній западині майдану Свідовок

Вуса майдана Свідовок

Права трійка "вус" майдана Свідовок

Майдан  Свідовок

Вид на майдан зі степу