Головна Книгосхов / Толока / Історичні статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Регіон / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Московський патріархат на Присамар'ї / Нумізматика  / Гостьова книга / Форум / Контакт /Дзеркало сайту /

 

Михайло  Хмара

Xмара Михайло Романович (8 (22) листопада 1862, Харків — 1919, Павлоград) — голова «Просвіти» у м. Павлоград. Народився у сім'ї залізничника. Закінчив трирічну школу з похвальною грамотою, працював слюсарем у залізничному депо, кочегаром на поїзді, помічником машиніста і згодом — машиністом.
     У 1884 за участь у революційному гуртку Xмара заарештований і відісланий до Петербурга. За вироком суду засланий на три роки до Холмогор Архангельської губернії, на півночі Московії. Одружився з поморкою Платонидою Андріївною Шмаковою. Мали шестеро дочок. Повернувся в Україну з малою донькою і дружиною. До Харкова влада не пустила, мусив кочувати з родиною залізницею. Родина блукала по станціях Авдіївка, Синельникове, Панютине, Слов'янськ, Юзівка. Врешті випросив дозвіл осісти у Павлограді Катеринославської губернії. Під час революційних подій 1905 Xмара тиждень пробув у Катеринославі. У 1906 — 1907 його висували кандидатом у члени Державної Думи, але проти цього рішуче запротестувала дружина. Коли йому виповнилося 40 років, склав іспити за учительську семінарію і отримав звання народного учителя.
   За спогадами доньки, батько завжди багато читав, був людиною освіченою. Мав гарний голос (ліричний тенор), багато знав і співав ше на засланні українських пісень. У Павлограді заснував «Товариство тверезості»з чайною та бібліотекою при ній. Завдяки йому вона виросла до розмірів пристойної міської бібліотеки, що розташувалася у місцевій «народній аудиторії» (зараз приміщення Павлоградського театру ім. Бориса Захави), побудованій 1896 року.
    Саме тоді Xмара з сім'єю оселився у Павлограді. Він же організував при народній аудиторії драматичний гурток. Доньки Наталя і Марія допомагали батькові у його просвітницькій діяльності. Донька Марія (по чоловікові Слов'янська) стала вчителькою. Вона згадувала: «Декілька років поспіль він був на чолі самодіяльної групи артистів-любителів «Просвіти», де ставилися українські п'єси, в яких батько брав діяльну участь, грав чимало відповідальних ролей і мав великий успіх».
   У 1918 Xмара був депутатом Павлоградської Ради народних депутатів. По-звірячому вбитий, загинув від руки білого офіцера Угнівенка. Тоді Xмара з родиною мешкав на території колишнього спиртзаводу, де працював механіком. Тепер тут знаходиться меблева фабрика. Усі ці відомості містять спогади доньок про батька.
   Інформація надана Людмилою Бойко, працівницею Павлоградського історико-краєзнавчого музею.

 

Микола Чабан, з книги "Діячі Січеславської "Просвіти"