Головна Книгосхов / Толока / Історичні статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Регіон / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Московський патріархат на Присамар'ї / Нумізматика  / Гостьова книга / Форум / Контакт /Дзеркало сайту /

  Сахненко Данило (1875, Катеринослав — 1930, Харків) — український кінооператор, піонер українського кіно. Розпочинав працю 1906 кіномеханіком у біоскопі Зайлера в Катеринославі. Від 1908 — хронікер французької фірми «Пате». Розпочав з місцевої катеринославської хроніки, потім зробив чимало видових картин, присвячених здебільшого красі української природи. Стрічки Сахненко виділялися своєю поетичністю. Не збереглися його видові картини «Повінь на Дніпрі», «Катеринослав» та ін.
3 1911 зайнявся художньою кінематографією. У липні 1911 у Катеринославі гастролювала трупа українського театру Миколи Садовського. Кінооператор Сахненко зняв постановки театру Садовського — «Наймичку» і «Наталку Полтавку» з Любов'ю Ліницькою в ролі наймички і Марією Заньковецькою в ролі Наталки. Фільм Сахненко і Садовського «Наталка Полтавка» протримався на екрані аж до 1930. С. також увічнив виставу театру М.Садовського «Богдан Хмельницький» М.Старицького.
       24 вересня 1911 катеринославський часопис «Дніпрові хвилі», а 30 вересня київський «Засів» сповістили про початок роботи Сахненко над новим фільмом: «Місцева катеринославська фабрика кінематографів, під фірмою «Родина» Д.Сахненко і спілки задумала випустити картину, як нападають татари на Запорізьку Січу. Для цього вирішили зробити примірну баталію десь на місці колишньої Січі. Оглянули Дніпро на всьому протязі між Катеринославом і Александровськом і зупинились на Лоцманській Кам'янці, як на найбільш підходящому місці. На місці Дніпра побудовали куріні, хати, трохи не півсела запросили взяти участь у «баталії». Для всіх учасників баталії пошито спеціальне історичне убрання. В цій баталії бере участь коло 400 душ, з гарматами і човнами на Дніпрі. Упорядники примірної баталії, яку зніматимуть для кінематографа, звертались за порадою до проф. Д. І. Яворницького. Сам баталія має одбутись цими днями». («Дніпрові хвилі». — 1911. — № 18 — 19. — С. 259). Фільм вийшов на екрани у січні 1912 під назвою «Запорозька Січ». Докладні спогади про роботу над фільмом лишив один з його учасників, ветеран українського кіно Арнольд Кордюм.
       Засноване Сахненко та іншими компаньйонами південноросійське кіноательє «Родина» також випустило фільми «Облога Запоріжжя», «Любов Андрія» (за мотивами повісті «Тарас Бульба» Гоголя), «Мазепа» та ін. У Російському державному архіві кінофотодокументів збереглося кілька документальних стрічок Сахненко — похорон Г. Алексєєва в Катеринославі 1914, прибуття Миколи II до Катеринослава в січні 1915, лютневі події 1917 в Катеринославі, зйомки Дніпра і Дніпрових порогів.
     У 1914 кіноательє «Родина» вже відоме як місцеве кінематографічне товариство «Україна» Ф. Щетиніна і К°. 1 лютого 1914 катеринославська газета «Русская правда» сповіщала про те, що 30 січня в Катеринославі в місцевій аудиторії демонструвалися картини товариства «Україна» — «Запорозький курінь», «Вечорниці», «Згода», «Запорожці в неволі». «Картини дуже вдалі, барвисті і краще багатьох «драм», котрі йдуть у місті, — зазначала газета. — Картини супроводжувалися фортепіано і українським хором».
     Як режисер Сахненко зняв і низку комедій не дуже високого художнього ґатунку — «Оце так ускочив», «Грицько Голопупенко» та ін. Під час Першої світової війни як оператор екранізував кілька патріотичних агіток. У роки громадянської війни працював кінооператором у Першій кінній армії. 1925 у Харкові зняв худ. фільм «Вбивство сількора» (разом з М. Лідером)

Микола Чабан, з книги "Діячі Січеславської "Просвіти"

Літ.: Кордюм А. З архіву кінопам'яті // Крізь кінооб'єктив часу. Спогади ветеранів українського кіно. — К., 1970. —С.17 —25; Чабан М. Початки українського кіно // Наше слово. — Варшава. — 1980. — 19 жовтня; Чабан М. Кіно пішло з Мандриківки // Зоря. — Дніпропетровськ. — 1991.— 16 листопада; Чабан М. Перший в Україні фільм — наш // Зоря. — 1996. — 24 серпня; Чабан М. Перший український кінофільм «Запорізька Січ» // Пам'ять століть. — Київ. — 1997. — № 4. — С. 146 — 147; Чабан Н. «Великий немой на берегах Днепра» // Днепровская правда. — Дніпропетровськ, 1999. — 14 серпня; Чабан М. Сенсація:

Микола Чабан