Головна Книгосхов / Толока / Документи і статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Нумізматика  / Лозівський історичний клуб / Гостьова книга / Контакт /

 

Сулима-Бичихина

Тетяна Степанівна Сулима-Бичихина

      СУЛИМА-БИЧИХИНА Тетяна Степанівна (1863, с. Новопавлівка Павлоградського повіту, нині Межівського району Дніпропетровської обл. — після 1931) — українська письменниця, драматург, активістка Січеславської «Просвіти». її матір'ю була Марія Степанівна Сулима, в 1908 — вчителька Катеринославського залізничного училища. Начальниця Куп'янської жіночої гімназії на Харківщині запитувала 11 вересня 1908 катеринославського губернатора щодо політичної благонадійності Марії Сулими, «проживающей в г. Екатеринославе у своего зятя — уездного члена суда Сергея Сергеевича Бьічихина». Віце-губернатор відповів, що про С. «неблагоприятньїх в политическом отношении сведений не имеется». (ДАДО, ф.П СЧ, оп.1, од. зб.995, арк. 226).
      Як письменниця, С.-Б. відома передусім комедією в чотирьох діях «Дячиха», яка дістала позитивні відгуки М. Старицького та Д. Мордовцева, але пролежала без руху цілих двадцять років. Не могли попасти до друку й інші її твори. Друкуватися С.-Б. почала тільки після революції 1905. У редагованому Оленою Пчілкою журналі «Рідний край» опублікувала «побитовий жарт» «На менинах» (1909), у просвітянському катеринославському журналі «Дніпрові хвилі» — одноактівку «Хавромантій» (1911).
     У 1911 вийшла друком збірочка прози С.-Б. «Народні оповідання». І в драматичних, і в прозових творах письменниця змальовує добре знайомий їй побут «закутнього» села з його темрявою і забобонами, засиллям глитаїв та сільського начальства. Мова її творів пересипана народними приказками, прислів'ями, має свій локальний південноукраїнський колорит. Написана у 1888 комедія «Дячиха» вперше була показана на сцені 28 лютого 1907 у Катеринославі трупою О.Суслова. Місцева преса високо оцінила і саму комедію, і спектакль. На жаль, імена зайнятих у спектаклі акторів лишилися невідомими. Газета «Южная заря» підкреслювала, що комедія «написана чудовою українською мовою і вся переповнена правдивими малюнками селянського життя».
     Можливо, трупа О.Суслова показувала п'єсу ще кілька разів як у Катеринославі, так і в інших місцях, але даних про це не збереглось. «Дячиха» вперше видана окремою книжкою 1908 в Києві, вдруге -— теж у Києві 1919. На перше видання «Дячихи» відгукнувся схвальною рецензією журнал «Літературно-науковий вістник» (1908. — Т. 42. — Кн. IV. — С. 599 — 600 другої нумерації).
      Катеринославський часопис «Дніпрові хвилі» повідомив, що на відзнаку 25-рІччя від початку літературної діяльності С.-Б. гурток аматорів підготував постановку «Дячихи». Керівником гуртка і виконавцем головної ролі була сама письменниця. У відгуку на виставу читаємо: «Тетяна Сулима-Бичихіна виконанням ролі Дячихи не тільки домалювала свою героїню, але примусила и жити вдруге, від художньої гри ювілянтки віяло справжнім дійсним життям з усім його лихом та жорстокістю, — увесь час на протязі чотирьох дій Дячиха — Сулима-Бичихіна — держала глядача серед злиденного, брудного та гіркого до сліз життя родини дяків». («Дніпрові хвилі». — 1913. —№ 8. — С. 129). П'єсу ще не раз ставили аматорські колективи на Катеринославщині, причому вистави з участю авторки завжди мали особливий успіх у Кам'янському, Олександрівську тощо).
      Побувала «Дячиха» і на сцені єдиного на той час стаціонарного українського театру Миколи Садовського в Києві. П'єсу обрала на свій бенефіс з нагоди 25-річчя акторської діяльності провідна актриса театру Ганна Іванівна Борисоглібська. Керівництво театру запросило С.-Б. до Києва для нагляду за підготовкою спектаклю. Спектакль відбувся в день ювілею Г. Борисоглібської— 15 січня 1914. Можливо, «Дячиха» була показана не повністю, бо того ж вечора у бенефіс Борисоглібської була зіграна ще одна п'єса — «Серденьку золотому від серденька щирого» Любові Яновської.
     Не можна погодитися з незаслужено низькою оцінкою спектаклю за участю Г. Борисоглібської, а надто комедії «Дячиха», в загалом цінній книжці В. Василька «Микола Садовський та його театр» (К.: Вид-во образо-творч. мистецтва і муз. літератури УРСР. — 1962. — С. 85). Видно, що автор книжки не знайомився або геть забув текст п'єси. Так, він без жодних на те підстав відносить комедію С.-Б. до наслідувань популярної серед невиба-гливої публіки п'єси драмороба С.Зіневича «Пан Штукаревич, або Оказія, якої не бувало» (С. 62).
Тим часом п'єса С.Зіневича вийшла друком у 1900 — через дванадцять років після написання «Дячихи» — і своїм змістом, —- напівфарс про ніби померлого, а потім воскреслого жениха дяків-ни, що спричинилося до великої колотнечі в ЇЇ родині, — не має нічого спільного з твором С.-Б.
     С.-Б. обрана до складу ради Катеринославської «Просвіти» на загальних зборах товариства 26 вересня 1911. Багата колекція рушників С.-Б. була використана на концертІ-балі Катеринославської «Просвіти» 21 листопада 1911 в залі Англійського клубу. Усі двері, вікна, електричні люстри були прибрані рушниками з цієї колекції. Восени 1913 вона написала нову п'єсу: «По-новому (малюнки з життя сучасного села)». Бажаючи виставити цей твір, звернулася до «главнаго управленія по делам печати» за відповідним дозволом. У відповідь на це прохання головне управління сповістило письменницю, що п'єса її «неудобна для представленія». С.-Б. керувала заснуванням у Катеринославі дешевої їдальні для нужденних родичів військових, відкритої у 1914, а потім увійшла до комітету, який відав справами їдальні.
     С.-Б. була серед тих катеринославців, якими опікувався Михайло Грушевський, перебуваючи в еміграції. У листі до Кирила Студинського з Бадена 6 березня 1923 М. Грушевський просить послати по посилці на низку адрес українських просвітян, в т. ч.: «Бичихина Тетяна, Садова ул., вл. буд. (укр. письменниця Сулима)».

Література : Сулима Титяна. Баба Хролиха // Рідний край. — 1908. — № 46;

Твори : Сулима Титяна. Хавромантій (сцена, монолог). — Рідний край. — 1908. —№ 15. — С. 6 — 9;

Сулима Титяна. Трудовниця Горпина (з народних уст; у Катеринославщині) // Рідний край. — 1908. — № 19. — С. 6 — 11;

Сулима-Бичихина Т. На селі // Рада. — 1914.— 25 мая (7 червня). — № 117.
Сулима Т. С. Дячиха. Комедія на 4 дії. — Київ, 1908. — [коротка рецензія Гр. Шерстюка] // Рідний Край. — 1908. — № 9. — С. 12);

Література :Дорошенко Д. До ювилею Т. С. Сулими-Бичихиної // Дніпрові хвилі. — 1913. — №7.-С. 97 — 100; Жигмайло Л. (Біднова Л.). «Народні оповідання» Тетяни Сулими // Дніпрові хвилі.— 1913.— № 7. — С. 107— 110;/

Поповський А. М. Мова фольклору та художньої літератури Південної України XIX —початку XX століття. — Дніпропетровськ, 1987- -— С. 46;

Шаповал Іван. Щедрий талант// Зоря.— 1989.— 22 квітня; 36. «Бувальщина». -— К.. 1990. С. 406 — 407.