Головна Книгосхов / Толока / Документи і статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Нумізматика  / Лозівський історичний клуб / Гостьова книга / Контакт /

Районування міста Павлограда.

Червоним помічено сучасні назви, зеленим - назви які вже не вживаються.

Районування міста Павлограда

Короткий опис.

1 Пенькозавод - селище навколо конопляного заводу. Приватна забудова

2 Селище Шахтобудівників (Шахтострой) - збудоване комбінатом "Дніпрошахтобуд" (зараз комбінат не існує). Багатоповерхівки.

3 Городище - до 50-х років окреме село. Одне з найдавніших поселень на території Павлоградського району, вік приблизно такий як у Межирічів. Приватна забудова

4 Бельбес - район навколо вулиці Калініна і річкою Вовчою. Приватна забудова.

5 Селище Вишневе і Моргуни - назва "Вишневе" офіційно існувала до 60-х років. Зараз весь цей район іменують частіше просто Хуторами. Моргуни -стара народна назва району що підходив до річки Вовчої. Приватна забудова

6 Горвєтка - назва походить від розташування тут залізничної гілки (до Другої Світової війни) по пр. Карла Маркса. Для старого Павлограду це була своєрідна промзона. На місці сучасної пожежної частини розташовувався величезний млин, навколо були складські споруди, майстерні. Власне, зараз на цьому місці теж розташовані підприємства. По залізничній гілці борошно, зерно та інші товари транспортували до залізниці Дніпро - Харків.

Забудована переважно багатоповерхівками.

7 Центр - власне історичний центр міста.

8 Приточиловка - район від вулиці Полтавської до річки Вовчої. Перші мешканці - відставні козаки Полтавського реєстрового полку, від яких і утворилась назва вулиці Полтавська. Приватна забудова.

9 "Долина бідних" - сучасний район з приватною забудовою між Приточиловкою та залізницею. Утворений на початку 90-х совєцькими соціальними паразітами. Розбудовувався за рахунок крадених коштів, хабарів, неповернених кредитів. Цілком народна назва.

10 Лихачьовський ліс - історична назва що зараз не вживається, тепер це парк 1-го Травня. Колись був лісовий масив поміщика Лихачова з економією. Назва "Лихачьовський ліс" зустрічається в документах до 20-х років.

11 Хімзавод або "55-тий" - мікрорайон навколо Павлоградського Хімічного заводу. Завод побудований в 20-ті роки. Багатоповерхівки і приватна забудова.

12 Селище залізничників- район навколо вокзалу, депо. Колись називався "селище Рельсозварювальне". Зараз разом з Хімзаводом входе до складу селища Південного.

13 Хіммаш - багатоповерхівки заводу Хіммаш (Павлоградський завод Хімічного Машинобудування)

14 Козлячий - невеликий район з приватною забудовою напроти заводу Хіммаш.

15 Нахалівка - одна вулиця приватної забудови вздовж заліниці, за посадкою. Названа через те, що громадяни побудувались в совєцький час без усяких документів та дозволів.

16 Будбаза 1 - промислова зона на виїзді з Павлограду до Лозової.

17 Підварки - район приватної забудови від центральної частини до долини річки Гньоздки. Зараз важко точно встановити з якої вулиці починається місцевість. Прийнято вваажати Підварками все що правіше вулиці Харківській. Ще варто знати про існування окремої місцевості на Підварках - Новостройки.

18 Хутора - сборна назва величезного агроконгломерату між старою частиною міста і посьолками "40 - лєт" "ПЗТО" та інш. Історично склалась після злиття декількох сел і селищ. Насамперед це 1 і 2 Павлоградські хутори, що до Другої Світової були окремими селами, селища Вишневого.

Існує окремий народний поділ хуторів на різні місцевості: Лигівка, Костогризівка, Маївка, Ярошівка, Калони і т д. В совецький час мешканці Хуторів активно займались агробізнесом. Павлоградську редиску знали в Мурманську, Воркуті, Москві. Наскільки активно що "Гарком Партії" і "Гаріспалком" проводив засідання і приймав "мєри" по "барьбє с спєкуляциєй"

.Колись Хутора були досить населенні і гамірні. Десь ще так на початку 80-х зальотні "городські" хлопці ще могли нормально "викупити" за "кацапський язик" і залишити на Хуторах пару зубів або ще шо посерйозніше. Зараз народжуваність пада, школи не наповнені.

На території хуторів по деяким данним розташовувалась слобода Луганка. Військове поселення Бахмутського козачого полку більше відомого під оновленою назвою Луганського пікінерного полку.

19 Сосновка - до кінця 80-х окреме село, потім включене в склад міста. Цікаво що проти цього об'єднання активно виступили мешканці, дойшло майже до масових протестів. Причиною була адміністративна відмінність між частиною присадибної ділянки (городу) для мешканців сел і міста. Що поробиш, наші люди звикли жити "з городів".

Дехто називає Сосновкою північну частину Хуторів.

20 - 40 лєт - мікрорайон багатоповерхівок. Назва походе від ювілею масонської революції в Російській Федерації в жовтні 1917-го. Очевидно 1957-го року прийнято рішення про будівництво.

21 ПЗТО - мікрорайон багатоповерхівок, що був збудований Павлоградським Заводом Технологічного обладнання в 70-80 ті роки.

На привеликий жаль багато з будинків цих двох мікрорайонів являють собою тимчасове житло (неякісне панельне будівництво) і незабаром будуть потребувати демонтажу через аварійний стан і неправильну експлуатацію.

Колись ця пісковата мальовнича місцевість з багатьма джерелами називалася Левади.

22 Комариний острів - декілька багатоповерхових будинків в болотистій місцевості між Хуторами і 40-лєт.

23 Полігон - народна назва посьолка Павлоградського Механічного завода (ПМЗ). Колись за заводом розташовувався військовий полігон для випробовування.

Полігон і Літмаш ще після війни були у складі селища ім Горького. Зараз забудований багатоповерхівками.

24 Літмаш - селище збудоване заводом Літмаш (зараз Палмаш). Багатоповерхівки.

25 Будбаза -2 - промзона в східній частині Павлограда при виїзді на Донецьк. Через дотримання сучасною окупаційною владою міста і України курса на постіндустріальний розвиток обидві промзони знаходяться у стані упадку і часткової руйнації.

 

Будемо вдячні Вам за любі доповнення.)