Павлоградський історико-краєзнавчий сайт

Павлоградщина в Другій Світовій Війні

Головна Книгосхов / Толока / Документи і статті / Голодомори на Павлоградщині / Письменники нашої Вкраїни Постаті / Знахідки / Віхи історії  / "Мегаліти" Павлоградщини / Нумізматика  / Лозівський історичний клуб / Гостьова книга / Контакт /

 1943 ðîö³ íà ïàâëîãðàäùèí³ æèëè íàéñòàð³ø³ æ³íêè Óêðà¿íè. ×èòàéòå í³êîïîëüñüêó ãàçåòó "Ïðîì³íü"

Переправа через р.  Вовчу 1941р

Переправа через річку Вовчу 1941 р., на протилежному березі- місцевість неподалік сучасної автостанції. Так виглядав берег річки без дамби. На передньому плані стоять італійські солдати.

Переправа через р.  Вовчу 1941р

Переправа через р Вовчу 1941р

Набережна Павлограду

Сучасний вигляд дамби через р Вовчу.

Хто б міг подумати, що історія сучасної дамби вздовж річки Вовчої починається з 1942 року. Як розповіла мешканка Павлограду Надія Іванівна Збруєва, в 1942 році їх заставили копати дамбу по березі річки, кожен мешканець Павлограду повинен був насипати вал землі розміром 1*1*1 метр. Ймовірно що організація робіт велась, як то кажуть в "добровільно-примусовому порядку". Поки важко визначити хто був основним ініціатором, військова адміністрація чи органи місцевого самоуправління. Але саме з 1942 року почала підніматись наша дамба. Такий закінчений вигляд дамба отримала після будівельних робіт в 60-80 х роках.

Вперше відкрили церкву. Павлоград 1941р.

Павлоград 1941 рік, вперше після часів совєтської влади відкрили церкву. Позаду батюшки стоять італійські солдати. Якось мало зв'язується з офіційним поглядом російської православної церкви в Дніпропетровську http://www.eparhia.dp.ua/gallery.php?id_catalog=445

Звернення до мешканців міста на Різдво 1941 року

Павлоградські оголошення.

Приватні газетні оглоошення людей та різні новини з життя Павлоград за часи Другої Світової війни . Що може краще показати життя ніж це?

Місцева хроніка. Газета "Українець" 5.09.1942, м Павлоград
Велика допомога


Віруючі нашого міста проявили свою любов до благородного діла. Вони багато помогли своїми щедрими зносами хворим, полоненим, безпритульним сиротам, переселенцям. Прихожани Спаської церкви зібрали багато тарілок, мисок, ложок, пляшок для міської лікарні. Сипнотіфозним приносили білизну та ліжкову приналежність. Для бідних, полонених та безпритульних прихожани зібрали 8500 крб.
Зараз йде ремонт церкви, який коштує 50000 крб. прихожани забезпечують своїм харчуванням робітників. Слід відмітити, що за короткий час існування Спаської церкви відбулося 723 хрещень, 25 повінчань і 63 погребінь. Церкву відвідують багато віруючих.

В театрі і кіно

2-го вересня Новомосковським Українським театром була поставлена комедія Старицького "За двома зайцями". Ця п'єса, як і попередні, пройшла з великим успіхом. 3-го вересня вдруге була поставлена п'єса Тобілевича "Безталанна". Цими днями в приміщені театру "Україна" демонструвався цікавий німецький фільм "Екстренний аврал" для жителів нашого міста.


Новий магазин


Декілька днів тому по Шевченківській вулиці міськторгвідділ відкрив новий магазин, в продажі якого є різний крам. Кожного дня в магазині буває багато людей, які купують велику кількість краму.


Рудник білої глини


Біля с.Циганівка є рудник де добувають білу глину. Це одне з перших підприємств, яке було пущено після відступу більшовиків. Воно має чистого доходу на перше півріччя 1942 р. 100 тис крб. Зараз на руднику починається виробництво цегли. Вже вироблено до 30 тис. штук сирцю.

село Циганівка зараз має назву Малоолександрівка, за Городищем

Ремонтні майстерні


Недавно п. Кіріченко відкрив по Катеринославській вулиці власну ремонтну майстерню. За короткий час свого існування, майстерня багато чого домоглась. Вона проводить ремонт автомашин, двигунів, велосипедів і речей домашнього вжитку.
З ініціативи п. Кіріченка зараз робітники майстерні виготовляють вітродвигун, який потрібний в сільському господарстві. По цій же вулиці п. Тютюнов Н. теж відкрив ремонтну майстерню. Ця майстерня вже відремонтувала 5 двигунів, безліч сільськогосподарських машин та автомашин.

Конференція вчителів.


Цими днями буде скликана конференція вчителів, де вони одержать необхідні вказівки що до проведення занять.

Газета "Українець" 5.09.1942, м Павлоград

вулиця Шалінська - зараз тимчасово вулиця Лєніна

Місцева хроніка

Інкубаторна станція


З метою широкого розведення домашньої птиці 1-го квітня цього року почала працювати інкубаторна станція. Було зібрано 187606 яєць, з них заклали в машину 187194, курчат вивелось 180735 шт. тобто 94,5% до заложеного яйця.
Виведена птиця розподілена повністю між господарствами району та приватними особами.

Нові дитясла


Щоб краще обслуговувати робітниць, в яких є маленькі діти, місцева влада приділяє багато уваги дитбудинкам. За короткий час в нашому місті та селах було створено безліч дитсадків, дитбудинків та ясел. По Поселянській вулиці №55, нашого міста, відкриваються ще одні ясла для дітей робітників і службовців.


Вдала гра артистів


30 серпня в літньому театрі Новомосковським Українським театром була поставлена п'єса "Сватання на Гончарівці" Квітки-Основ'яненка. П'єса пройшла з великим успіхом. Глядачі щиро вітали вдалу гру новомосковських артистів.

***
В приміщенні театру "Україна" 28 серпня демонструвався цікавий німецький фільм "Цивільний комісар Ейх" для жителів нашого міста.

Газета "Українець" ,Павлоград 4.07.1942

Газета "Українець" , м.Павлоград 4.07.1942

. Газета Українець 4.07.42 Оголошення

Газета "Українець" 4.07.1942, Павлоград.

Газета Українець 2.09.42 Оголошення

Газета "Українець" 2.09.1942. Вулиця Вокзальна зараз тимчасово Степового Фронта

"Десять заповідей Твоєї поведінки" - листівка, яку роздавали в Павлограді молоді при відправці на роботу в Німеччину.

Щоденник Петра Пироженко - щоденник, записаний молодим хлопцем з Городища, про життя в окупованному німцями місті, про роботи в лагерях, звільнення Павлограда. Документ відзначається своєю простотою, все написано так, як було. Мова й лексика повністю збережені.

Лист ветерана 35 стрілецької дивізії, полковника Михайла Сущевського в Інститут марксизма-ленінізма при ЦККПСС про павлоградське "антинімецьке" повстання. 1986 рік. (ну дуже вже цікавий документ)

Лист Сущевського до павлоградського краєзнавця Петра Ткаченко від 1986 р.

Додаткові угоди між совєцьким і німецьким урядом

   Таємний протокол 1941р. по грошовому відшкодуванню за територію

Дата останнього оновлення сторінки - 03/07/2011